Latincede genū (“diz”) + –culum (küçültücü nominal sonek) —->geniculum dizcik.

| Hal | Tekil | Çoğul |
|---|---|---|
| Nominatif | geniculum | genicula |
| Genitif | geniculī | geniculōrum |
| Datif | geniculō | geniculīs |
| Akusatif | geniculum | genicula |
| Ablatif | geniculō | geniculīs |
| Vokatif | geniculum | genicula |
geniculum (“küçük diz”) + –ātus (“-ate”, sıfat son eki)—>geniculātus ;
- bükülmüş dizlerle
- (aktarılmış anlamda) bükülmüş, kavisli
- düğümlü, eklemli, genleştirilmiş
| Sayı | Tekil | Çoğul | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hal / Cins. | Mask. | Fem. | Nötr | Mask. | Fem. | Nötr |
| Nominatif | geniculātus | geniculāta | geniculātum | geniculātī | geniculātae | geniculāta |
| Genitif | geniculātī | geniculātae | geniculātī | geniculātōrum | geniculātārum | geniculātōrum |
| Datif | geniculātō | geniculātō | geniculātīs | |||
| Akusatif | geniculātum | geniculātam | geniculātum | geniculātōs | geniculātās | geniculāta |
| Ablatif | geniculātō | geniculātā | geniculātō | geniculātīs | ||
| Vokatif | geniculāte | geniculāta | geniculātum | geniculātī | geniculātae | geniculāta |