Geniculum

Latincede genū (diz) +‎ culum (küçültücü nominal sonek) —->geniculum dizcik.

HalTekilÇoğul
Nominatifgeniculumgenicula
Genitifgeniculīgeniculōrum
Datifgeniculōgeniculīs
Akusatifgeniculumgenicula
Ablatifgeniculōgeniculīs
Vokatifgeniculumgenicula

geniculum (“küçük diz”) +‎ ātus (“-ate”, sıfat son eki)—>geniculātus ;

  • bükülmüş dizlerle
    • (aktarılmış anlamda) bükülmüş, kavisli
    • düğümlü, eklemli, genleştirilmiş
SayıTekilÇoğul
Hal / Cins.Mask.Fem.Nötr Mask. Fem. Nötr
Nominatifgeniculātusgeniculātageniculātumgeniculātīgeniculātaegeniculāta
Genitifgeniculātīgeniculātaegeniculātīgeniculātōrumgeniculātārumgeniculātōrum
Datifgeniculātōgeniculātōgeniculātīs
Akusatifgeniculātumgeniculātamgeniculātumgeniculātōsgeniculātāsgeniculāta
Ablatifgeniculātōgeniculātāgeniculātōgeniculātīs
Vokatifgeniculātegeniculātageniculātumgeniculātīgeniculātaegeniculāta